Всесвітній день боротьби зі СНІДом

images1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Основна мета цього заходу – привернути увагу громадськості до вирішення проблем цієї епідемії, боротьби з проявами дискримінації хворих та толерантного ставлення до них. Інформувати населення щодо попередження інфікування через обрання альтернативних шляхів поведінки( безпечна сексуальна поведінка, ведення здорового способу життя тощо). Символом боротьби зі СНІДом являється червона стрічка. Україна займає одне з перших місць в Європі по темпам поширення ВІЛ-інфекції. Щодня ВІЛ інфекція вражає близько 40 громадян країни, 8 – вмирає від СНІДу. За дев’ять місяців 2015 р. в Україні за даними ДУ «Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України» з 1987 року офіційно зареєстровано 275 754 ВІЛ-позитивних особи, 81577 хворих на СНІД та 37 543 померлих від захворювань, зумовлених СНІДом. В м. Черкаси станом на 01.10.2015 р. перебуває під диспансерним обліком 1312 ВІЛ-інфікованих, в т.ч. -26 дітей; хворих на СНІД – 447 осіб, в т.ч. 9 дітей( з 1987 року методом накопичення). Померли від СНІДу за 9 місяців 2015 р. 22 особи В структурі шляхів передачі ВІЛ інфекції в 2015 році переважає статевий( 65 %) та парентеральний (ін’єкційне вживання наркотиків) – 27,7%., від матері та дитини – 7,3%. 90 % ВІЛ- інфікованих в м. Черкаси – це особи репродуктивного віку. Середня тривалість життя інфікованих ВІЛ становить 11-12 років. Однак поява ефективних хіміопрепаратів дозволила значно продовжити життя ВІЛ-інфікованих. Джерелом ВІЛ - інфекції є ВІЛ - інфікована людина як з клінічними проявами так і без клінічних ознак інфекції. У великій кількості вірус міститься в біологічних рідинах організму. Встановлено три основні шляхи інфікування ВІЛ, а саме: 1.Статевий шлях 2.Парентеральний –через кров (переливання інфікованої цільної крові або її компонентів, при використанні забруднених шприців, інструментарію; при пересадці інфікованих органів) 3.Вертикальний шлях (внутрішньоутробно через плаценту від ВІЛ - інфікованої матері до дитини); ВІЛ-інфекція не передається : побутовим шляхом, при дотиках, обіймах, рукостисканнях; через поцілунки; при спільному проживанні в одній квартирі; через посуд, столові прибори; через їжу; фекально - оральним шляхом; через постільну білизну, предмети побуту, іграшки; повітряно - крапельним шляхом (у тому числі при чханні і кашлі); при купанні у воді; через ручки дверей і кранів, унітази; через гроші; через спортивні снаряди; при укусах комах або тварин. При даному захворюванні п р о ф і л а к т и ч н і заходи відіграють вирішальну роль: це недопущення парентерального шляху інфікування (дотримання вимог щодо безпеки лікувально-діагностичного процесу в лікувально-профілактичних закладах шляхом забезпечення для кожного пацієнта індивідуального стерильного набору мед інструментарію як при огляді пацієнта, так і здійсненні будь-якої медичної маніпуляції) та захищені випадкові статеві контакти. Потрібно усвідомлювати, що наявність однократного вживання наркотичних речовин шляхом парентерального введення може привести до інфікування. Існує ще небезпека – це випадково травмуватися голкою шприца одноразового використання, які зі слідами крові наркомани залишають будь-де. При випадковому пораненні такою голкою чи то дитина чи доросла людини має звернутися в кабінет інфекційних захворювань поліклініки по місцю проживання, де буде призначене обстеження та безоплатне антиретровірусне лікування. Необхідно бути обережним, відвідуючи салони перукарських та косметичних послуг, де неякісно продезінфікований інструментарій становить ризик. Уважно ставтесь до власного здоров'я, пам'ятайте про ризик і будьте здорові! КНП «Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я ЧМР” Фельдшер з санітарної освіти                 Дзензур К.І.