Міжнародний день відмови від куріння – 21 листопада

Чим небезпечне паління?   Міжнародний день відмови від куріння відзначається щороку в третій четвер листопада. Цю традицію започаткувало Американське онкологічне товариство ще в 1977 році, оцінивши згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку. Цей день відзначають і в Україні. Це прекрасний привід задуматися над тим, що в цілому у нашій країні зараз курить десята частина жінок, більше половини всіх чоловіків, 53% старшокласників. Тому Міжнародний день відмови від куріння обов'язково пов'язаний з проведенням заходів, які сприяють боротьбі з цією згубною звичкою. Споживання тютюну значно впливає на стан здоров'я людини. В тютюновому димі містяться близько 4 тис. хімічних компонентів. Смоли тютюнового диму містять 43 канцерогени, які спричиняють злоякісні захворювання - 30% усіх випадків смерті від онкологічних захворювань і 90% усіх випадків захворювання на рак легень. Тютюнопаління істотно збільшує ризик розвитку інших форм раку: порожнини рота, глотки, гортані, стравоходу, підшлункової залози, нирок, сечового міхура, шийки матки. Ризик розвитку гострого  лейкозу у курців у три рази вищий, ніж у тих, хто не курить. У курців у 5-8 разів частіше розвиваються хронічні обструктивні захворювання легень. Курці і члени їх сімей мають високий рівень імуноглобуліну Е, що свідчить про схильність до алергічних реакцій. Діти курців мають значно гірші імунологічні показники і тому більш схильні до частих вірусних та бактеріальних інфекцій. Куріння негативно впливає на ендокринну систему, особливо у жінок. У них частіше виникають аменорея, кровотечі, рання менопауза, знижується рівень естрогенів у крові. Жінки, які курять під час вагітності, мають істотно більший ризик викиднів, ніж ті, які не курять. Куріння також може призвести до ускладнень під час вагітності та пологів, у тому числі позаматкової вагітності, кровотечі під час вагітності, передчасного відділення плаценти і передчасного розриву оболонки . Вдихання диму - ”пасивне куріння“ дуже небезпечне для здоров’я людей, які не курять. Воно підвищує ризик розвитку раку легенів, захворювань дихальних шляхів (особливо ядухи), хвороб серця та інсульту ,так само, як і перехід на так звані «легкі сигарети» або інші види тютюнових виробів. Американським товариством з вивчення раку відзначаються наступні ефекти відмови від куріння:
 • нормалізується пульс і артеріальний тиск через 20 хвилин після останньої сигарети;
 • протягом 12 годин у крові знижується рівень вуглекислого газу;
 • через 0,5-3 місяців поліпшується кровообіг і функції дихальної системи;
 • через 1-9 місяців зменшується кашель і утруднення дихання;
 • через один рік після відмови від куріння наполовину скорочується ризик ішемічної хвороби серця;
 • через п'ять років ризик інсульту стає таким же, як і у того, хто ніколи не курив, а також наполовину зменшується ризик розвитку раку горла, стравоходу і ротової порожнини, сечового міхура;
 • протягом 10 років наполовину (порівняно із тими, хто продовжують курити) знижується ризик розвитку раку легенів;
 • через 15 років ризик ішемічної хвороби серця стає таким же, як і у тих, хто ніколи не курив.
Поради для тих, хто хоче відмовитися від паління:
 • Коли вирішуєте відмовитися від паління, думайте про те, що замість нього ви придбаєте : здоров'я своє і своїх близьких, економію грошей. Відмова від паління вже через 6 місяців позитивно позначиться на вашому здоров'ї.
 • Заздалегідь визначіть день відмови від паління.
 • Припиняйте палити відразу, не намагаючись спочатку зменшити кількість сигарет або перейти на "легкі" сигарети або сигарети з фільтром, оскільки доведено, що це лише "фікція" зменшення шкоди паління, яка тільки заважає з ним рішуче покінчити.
 • Намагайтеся уникати ситуацій, що провокують паління, у тому числі товариства людей, що палять.
 • Винагороджуйте себе за кожен пройдений етап чимось приємним.
 • Подоланню бажання закурити допомагає зайнятість цікавою і корисною справою, жувальна гумка.
 • Після відмови від паління настає поліпшення смакової чутливості, можливе підвищення апетиту, що веде до збільшення маси тіла в перші 2-3 місяці, тому намагайтеся споживати низькокалорійні продукти, підвищить свою фізичну активність, зазвичай впродовж року після відмови від паління вага тіла приходить до початкової.
 • Не зневіряйтеся, якщо стався зрив. При повторних спробах шанси на успіх зростають.
 • Зверніться до лікаря по допомогу здійснити своє бажання відмовитися від паління для призначення лікарської підтримки і для зниження симптомів відміни, виконуйте його поради.
Тим, хто сьогодні курить бажаємо замислитися та зробити вірний вибір - відмовитися від згубної звички! Фельдшер з санітарної освіти                 Дзензур К.І. 

https://www.dilovamova.com

http://www.medcv.gov.ua

https://phc.org.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *