30 травня весь медичний світ визначає Всесвітній день боротьби проти астми та алергії спільно з Днем алергії

Слово «алергія»у багатьох людей викликає асоціації з нежиттю, чиханням, свербінням у носі, а слово «астма» з важким диханням. Так воно і є, оскільки бронхіальна астма та алергія тісно взаємопов’язані між собою. Часто бронхіальна астма є наслідком алергічного захворювання. Весною і влітку під час цвітіння дерев і рослин у хворих загострюється бронхіальна астма. Вона характеризується такими клінічними ознаками, як задишка, кашель переважно вночі або вранці, епізодичні хрипи в легенях. Найважливішим принципом лікування є усунення симптомів, профілактика ускладнень, контроль над захворюванням. Це буває надзвичайно важко саме у весняно-літній період, коли в повітрі з’являється велика кількість пилку квітучих рослин. Лікар призначає пацієнту алерген-специфічну іммунотерапію. Алергія з грецької мови означає «реакція на чужорідне». Це підвищена чутливість організму до впливу деяких факторів оточуючого середовища, так званих алергенів. Іншими словами – це гостра реакція імунної системи організму на якісь звичайні речі. Наприклад, на котяче хутро. Загалом алергенів налічується понад 20 тисяч. Іх є чотири основні види:
  • харчові,
  • біологічні,
  • хімічні,
  • лікарські.
Якщо раніше алергія була природного походження, то наразі збудниками алергії стають багато штучних речовин. Будь-яка річ або продукт можуть забезпечити алергіку дискомфорт. Найбільш розповсюдженими алергенами є пилок рослин, продукти харчування, хутро тварин, засоби побутової хімії, домашній пил та інші. Самій людині складно визначити, на який вид алергену вона може страждати, тут необхідна допомога лікаря. В групі ризику найчастіше всього опиняються діти і молоді люди 20-35 років. В зрілому віці алергічні реакції з’являються значно рідше. Захворювання вражає однаково як чоловіків, так і жінок. Якщо алергією страждає один з батьків, то ймовірність розвитку алергії у дитини складає близько 30%.  За наявністю алергії у обох батьків цей ризик подвоюється, сягаючи 60-75%. Алергія може бути небезпечною для життя. У людей-алергіків може виникнути анафілактичний шок. Це тяжкий патологічний стан, пов’язаний з надзвичайно гострою реакцією організму на подразник. Анафілактичний шок можуть викликати лікарські препарати, укуси комах, продукти харчування – наприклад, молочні і молоковмісні продукти. За відсутністю медичної допомоги важкий перебіг алергії може призвести до летального кінця. Слід з’ясувати важливе питання про симптоми алергії. Вони нагадують застудні – нежить, кашель, чихання. Тому одразу складно визначити де алергія, а де ознаки інфекції. Хворому варто якомога швидше згадати, коли саме і як з’явились ознаки, що нагадують алергічну реакцію. З даними симптомами слід звернутись до лікаря. Існує декілька теорій, згідно яких можуть розвинутися алергічні реакції:
  • недорозвинутість імунної системи,
  • підвищення контактів з «хімією» на вулиці, в побуті, у харчуванні,
  • дизбактеріоз – порушення складу мікрофлори кишківника.
Щоби вберегти себе від хвороби ХХІ століття, хворим варто уникати тих продуктів харчування, ліків та інших речовин, на які колись була алергія. Якщо є алергія на хутро тварин – не тримайте домашніх тварин в квартирі. Якщо є алергія на пил і кліщів – робіть щоденне вологе прибирання оселі. Якщо алергія на медичні препарати – завжди майте при собі спеціальну картку, де пишеться на які саме ліки у вас алергія. Пам’ятайте, що стреси також сприяють ослабленню імунної системи, а це означає ризик прояву алергічної реакції. Бережіть себе і доброго вам здоров’я! Підготував фельдшер із санітарної освіти    Дзензур К.І.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *