29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

За статистикою кожної другої секунди у світі у когось виникає інсульт, а кожної шостої – від інсульту, на жаль, назавжди переривається одне життя... Фактори ризику розвитку інсульту, як повідомляють медики, аналогічні факторам ризику розвитку ішемічної хвороби серця та інших судинних захворювань. Ефективні стратегії профілактики, за рекомендацією Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), включають зосередження уваги на ключових факторах, які можна і потрібно взяти під контроль: гіпертонію, підвищені рівні ліпідів і діабет. Не можна виключати ризики, пов’язані з факторами способу життя такими, як куріння, низький рівень фізичної активності, нездорове харчування і схильність до ожиріння. У всьому світі цереброваскулярні нещасні випадки (інсульт) є другою основною причиною смерті і третьою основною причиною інвалідності.   У 2006 році з ініціативи Всесвітньої організації, що займається проблемами інсульту (World Stroke Organization або WSO), вперше був заснований Всесвітній день боротьби з інсультом, який тепер щорічно відзначається 29 жовтня. Заходи цього всесвітнього події спрямовані на поширення знань та інформації про профілактику і лікування цього захворювання, а також на інформування широкої громадськості про методи забезпечення кращого догляду, допомоги та підтримки потерпілим від інсульту хворим. ІНСУЛЬТ- захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в речовину мозку чи під його оболонки та стискання тканини мозку кров’ю. Наслідком є  порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що в свою чергу викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. В залежності від локалізації враження, можливе порушення мови, рухової функції, чутливості, зору, пам’яті та ін. Надання хворому медичної допомоги у перші три години та обов’язкова госпіталізація є життєво необхідними для пацієнта заходами. Виконанню такої умови часто заважає недооцінка постраждалим важкості свого стану, відмова від госпіталізації, безпорадний стан хворого. В Україні серцево-судинні захворювання є причиною 67% усіх смертей.  ПРИЧИНИ І ВИДИ Існують два різновиди інсульту:
  • геморагічний, який викликаний розривом мозкової артерії;
  • ішемічний, при якому артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
ГОЛОВНІ ПРОЯВИ ІНСУЛЬТУ Прояви при появі інсульту залежать від частини мозку, який постраждав. Зазвичай при інсульті спостерігаються такі симптоми:
  • людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куток губ;
  • постраждалий не може нормально говорити: вимова нерозбірлива та плутана;
  • людина не може підняти руки вгору або одна рука занадто слабка і не ворушиться;
  • виникає слабкість або оніміння в правій або лівій частині тулуба та кінцівках.
Зверніть увагу, що іноді інсульт може проявитися тільки інтенсивним головним болем. Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу! Що швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, то більші його шанси уникнути важких ускладнень. Підготував інструктор із санітарної-освіти   Дзензур К.І. https://zdrav.druisp.gov.ua https://www.dilovamova.com